KÓŁKO BADAWCZE
WITAM SERDECZNIE WSZYSTKICH NAUKOWCÓW
NA KÓŁKU ODKRYWCZO-BADAWCZYM
PT. „MALI ODKRYWCY”.Cieszę się, że wraz ze mną wyruszycie w podróż przez świat nauki i eksperymentów.
Zapewniam Was, że nie cofniemy się przed żadnym z doświadczeń by lepiej poznać otaczający nas świat.Pani Agata
Grudzień:
DZIEŃ I NOC
Dzień i noc, noc i dzień. Raz jest jasno, raz jest cień. Na Ziemi dzień i noc następują kolejno po sobie. Wiesz, dlaczego? Przeprowadź samodzielnie proste doświadczenie.
Potrzebne będą:
- pomarańcza,
- lampka,
- widelec,
- plastelina.Wbij widelec w środek pomarańczy – to będzie Ziemia. Z boku przyklej małą kulkę z plasteliny. Stań w ciemnym pokoju i oświetl pomarańczę lampką – to będzie Słońce.
Ustaw lampkę tak, aby jej światło padało na owoc. Obserwuj co się dzieje, gdy obracasz „Ziemię” wokół jej osi. Gdzie pada światło?Światło pada zawsze na jedną stronę pomarańczy, druga pozostaje w cieniu. A jeśli obracasz pomarańczę na widelcu wokół jej własnej osi, plastelina przechodzi ze światła w cień, a potem z cienia do światła. I cykl rozpoczyna się na nowo! Ziemia również kręci się wokół własnej osi. Kiedy więc miejsce, w którym jesteś, znajduje się w części oświetlonej przez Słońce, jest dzień. Kiedy natomiast przechodzi w cień, jest noc.
Przeczytajcie wspólnie z rodzicami wiersz A. Dziechciarczyk pt.: „Dzień i noc”.
DZIEŃ I NOC
Dzień i noc, noc i dzień,
Raz jest jasno, raz jest cień.
Nasza Ziemia, jak piłeczka -
Świeci na nią żaróweczka.Tą żarówką nasze Słońce -
Żółte, jasne i gorące.
Daje ciepło, daje światło,
Gdy go nie ma, wszystko zgasło:Przyszła nocka - ciemna dama,
Lecz się nie bój, nie jest sama,
Złote gwiazdy ma ze sobą,
Które nieba są ozdobą.Ma też Pani nocka księżyc.
Czasem rożek, czasem w pełni.
Gdy na niebo spojrzysz w nocy,
Jego widok Cię zaskoczy.Słońce świeci, wstają dzieci,
Nowy dzionek znowu leci.
Z drugiej strony, śpią już brzdące -
Poszło spać gorące słońce.Tam jest nocka moi mili,
Światło właśnie już zgasili.
Jedna strona oświetlona,
Druga w nocy pogrążona.Gdy ta nocna już widnieje,
To ta jasna w mig ciemnieje.
I tak kreci się nasz świat,
Wokół Słońca … miliony lat.Raz jest ciemno, raz jest jasno,
Światła są, lub światła gasną.
Dzień i noc się ciągle kręcą,
Wokół Słońca - Ziemia z chęcią.Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:
- jaki kształt ma Ziemia?
- czy Ziemia kręci się wokół Słońca, czy Słońce wokół Ziemi?
- czy na całej kuli ziemskiej o tej samej porze jest noc i dzień?
- co się dzieje, kiedy po naszej stronie kuli ziemskiej zachodzi słońce?
- co możemy zobaczyć na niebie nocą?
Jeśli macie taką możliwość spróbujcie wykonać doświadczenie obrazujące rytm następstwa
dnia i nocy.Potrzebne będą: globus, latarka. Doświadczenie najlepiej wykonać w ciemnym pomieszczeniu.
Odnajdźcie na Ziemi - globusie Polskę. Zapalamy latarkę – Słońce. Gdy Słońce oświetla Ziemię z jednej strony – mamy dzień. Po drugiej stronie w tym samym czasie (na drugiej stronie Ziemi) jest noc. Powoli obracamy globus – jeden pełny obrót Ziemi trwa jedną dobę, czyli 24 godziny. Rytm dnia i nocy jest stały i niezmienny.
Po wykonanym doświadczeniu obejrzyjcie filmy:
„Świat nocą”
Przygotujcie proszę świeczkę, kartkę papieru, pędzel, czarną lub granatową farbę (najlepiej
akwarelową). Na kartce papieru narysujcie za pomocą świeczki noc według swojego pomysłu (księżyc, gwiazdy, budynki, zwierzęta, itp.). Następnie zamalujcie rysunek czarną farbą akwarelową lub cienką warstwą farby plakatowej.Gotowe! Chętnie obejrzę efekty waszej pracy, bardzo proszę o przesłanie zdjęć wykonanej
pracy plastycznej.
Listopad:
„Co przyciąga magnes?”
Zadania:
1. Zapoznanie z zasadą działania magnesu.
2. Zabawy badawcze i eksperymenty przybliżające dzieciom zjawiska magnetyczne - poznanie przez dzieci siły magnetyzmu i jego właściwości.Cel:
- zapoznanie dzieci z właściwościami magnesu.
Przebieg:
Doświadczenie 1
Na stolikach układamy przedmioty o różnych właściwościach. Dzieci za pomocą magnesów mają podzielić przedmioty na dwie grupy: przedmioty przyciągane przez magnes i przedmioty obojętne wobec magnesu. W wyniku tego podziału, w grupie przedmiotów podatnych na przyciąganie powinny się znaleźć przedmioty wykonane z metalu, a w grupie obojętnej na przyciąganie pozostałe przedmioty.
Wniosek: Magnes przyciąga tylko przedmioty z metalu.
Doświadczenie 2
Wyścigi magnesów - Wbijamy mocno po jednej stalowej pinezce w każdą korkową „łódeczkę”, wycinamy z papieru 2 kolorowe żagle i mocujemy żagielki do wystających ostrzy pinezek. Kładziemy książki na blacie stołu, ustawiamy naczynie na książkach i wypełniamy je do połowy wodą. Do każdej listewki przyklejamy taśmą magnes i delikatnie puszczamy „łódeczki” na wodę. Wkładamy listewki z magnesami pod dno naczynia. Prosimy rodzica, by zrobił to samo. Przesuwając listewki próbujemy się ścigać .
Doświadczenie 3
Zbieracz igieł
Potrzebujemy: magnes podkowiasty, magnes prętowy, szpilki.
Szpilki rozdzielamy na dwie kupki. Nad jedna kupka trzymamy magnes podkowiasty, a nad drugą prętowy. Na magnesie podkowiastym będzie więcej szpilek niż na prętowym. Dzieje się tak ponieważ siła magnesu zależy nie tylko od jego wielkości ale także od jego kształtu. Magnesy podkowiaste zawsze są silniejsze niż prętowe. Jeśli oba magnesy mają taki sam kształt, wtedy cięższy magnez będzie silniejszy.
Doświadczenie 4
Podwodny magnes
Potrzebujemy: magnes, spinacz lub agrafkę, szklankę napełnioną wodą.
Spinacz lub agrafkę wrzucamy do wody. Magnez przykładamy do zewnętrznej ścianki tam, gdzie leży metalowy przedmiot, ruszamy magnesem wzdłuż szklanki. Magnez przyciągnie metalowe przedmioty (spinacze, agrafki), które będą się za nim poruszały, wychodząc nawet ponad powierzchnię wody. Siła przyciągania magnesu działa również przez szkło i wodę.
Doświadczenie 5
Oddzielamy sól od pieprzu
Potrzebujemy: plastikową łyżkę, sól, czarny pieprz (drobno zmielony), wełniany sweter lub szal.
Na stół wysypujemy trochę soli, pieprzu i je mieszamy. Plastikową łyżkę mocno pocieramy o wełnę a następnie bardzo wolno zbliżamy ją nad mieszaninę soli z pieprzem. Czarne ziarna pieprzu podskoczą do łyżki. Dzieje się tak ponieważ plastikowa łyżka naładowała się elektrycznie wskutek pocierania o wełnę. Ładunek elektryczny przyciąga ziarna pieprzu. Ziarna pieprzu są lżejsze od ziaren soli, nawet przy większej odległości przezwyciężą swój ciężar.
Doświadczenie 6
Reakcja łańcuchowa
Potrzebujemy: 2 igły z żelaza, magnes prętowy.
Magnes przesuwamy do jednej igły, a potem tę igłę przesuwamy do drugiej igły. Pierwsza igła jak magnes przyciąga druga igłę. Dzieje się tak ponieważ pierwsza igła została namagnesowana i jak magnez działa na drugą igłę.
Październik:
Witam Was bardzo serdecznie na kolejnych zajęciach poświęconych eksperymentom, doświadczaniu i odkrywaniu😊
Październik jest miesiącem pod hasłem ZABAWY Z PLASTIKOWĄ BUTELKĄ.
Zapraszam do wspólnej zabawy!!!1) Wodne tornado
Do tego eksperymentu potrzebujemy:
- dwóch dużych butelek plastikowych najlepiej identycznych
- solidnej taśmy klejącej
- wodyZadanie jest banalnie proste a efekt zaskakujący. Wystarczy wypełnić jedną z butelek w 1/2 wodą a następnie do jej wlotu dołożyć drugą butelką i mocno je ze sobą złączyć, tak aby woda nie przeciekała. Kiedy wszystko jest gotowe, musimy szybko odwrócić butelki tak aby teraz ta wypełniona wodą była na górze i wykonać nimi okrężny ruch tak by wprawić tornado w ruch wirowy.
2) Ocean w butelce
Potrzebujemy:
- dużej plastikowej butelki
- wody
- niebieskiego barwnika
- olejuZaczynamy od nalania do butelki wody z barwnikiem, ja zrobiłam to do mniej niż połowy. Resztę po same brzegi (to ważne) wypełniamy olejem. Mocno zakręcamy i gotowe. Olej spowalnia ruchy wody, przez co otrzymujemy bardzo ciekawy wizualnie efekt. Kolejnym eksperymentem może być umieszczenie zawartości butelki w przeźroczystym naczyniu np. wazonie i wrzucenie do wnętrza tabletki musującej, powstanie nam tzw. Lampa Lawa :)
3) Meduza w butelce
Potrzebujemy:
- plastikowej torebki jednorazowej
- nożyczek
- plastikowej butelki
- wody
- sznurka
- niebieskiego barwnikaZaczynamy od stworzenia meduzy. Bierzemy plastikową torebkę jednorazową i chwytamy ją tak aby powstała głowa meduzy, czyli taki bąbelek. Kolejnym krokiem jest delikatne obwiązanie bąbelka nitką, teraz odcinamy resztę reklamówki tak by od głowy w dół pozostało około 4-5 cm reklamówki. Nacinamy to co jest pod główką, w wąskie paski czyli meduzowe witki a kiedy wszystko jest nacięte przerzedzamy te witki bo nie mogą być zbyt gęste. Kiedy wszystko jest gotowe dmuchamy do wnętrza balonika powietrze i napełniajmy go odrobinkę wodą, tak powiedzmy do połowy. Kiedy to zrobimy zawiązujemy mocno nitkę. Teraz UWAGA główka musi być takiej wielkości abyśmy ją mogli włożyć do wnętrza butelki.
Kiedy meduzę wrzucimy do butelki napełniamy, butelkę wodą z barwnikiem. Zakręcamy i gotowe. Możemy teraz odwracać butelkę raz zakrętką a raz dnem do góry a meduza za każdym razem wypływa na powierzchnie.
4) Oddzielamy żółtko od białka
Potrzebujemy:
- jajka
- małej plastikowej butelki
- miseczki lub talerzaBardzo przydatny na co dzień eksperyment. Jak oddzielić perfekcyjnie białko od żółtka. Nie trzeba już się męczyć, wystarczy delikatnie wylać cała zawartość jajka na talerzyk, nacisnąć butelkę plastikową tak aby wyszło z niej troszkę powietrza i przyłożyć do żółtka. Teraz tylko puszczamy naciśniętą butelkę a magia się dzieje samoistnie. Żółtko zostaje oddzielone :)
5) Dmuchamy balon
Potrzebujemy:
- plastikowej butelki
- balonu
- sody oczyszczonej
- łyżeczki
- octuCo zrobić aby balonik się nadmuchał bez użycia powietrza z naszych płuc. Wystarczy nasypać do niego kilka łyżeczek sody oczyszczonej a następnie nałożyć go na wlot od butelki w której znajduje się pół szklanki octu, szczelnie nałożony balonik podnosimy do góry tak aby jego zawartość znalazła się w occie. Teraz już tylko wystarczy podziwiać i robić wielkie oczy :)
6) Fontanna
Potrzebujemy:
- plastikowej butelki
- rurki do napojów
- plasteliny
- wody
- tacki lub kuwety
- balonikaCo zrobić aby stworzyć fontannę w domowych warunkach ?
Wystarczy w plastikowej butelce, mniej więcej na połowie jej wysokości, zrobić małą dziurkę do której wsuniemy rurkę od napojów. Następnie musimy rurkę porządnie obkleić plastelina, tak aby nie wyciekała dookoła rurki woda z wnętrza butelki. Kiedy wszystko gotowe wypełniamy butelkę wodą ale nie wyżej niż do poziomu do którego sięga rurka. Na razie zero magii, ale aby zaczęła się dziać musimy jeszcze dodać jeden kluczowy element czyli - nadmuchany balonik, który nakładamy na wlot butelki. Gotowe a zabawa na 102 !!!
7) Świecąca buteleczka
Świecąca butelka nie jest eksperymentem jako takim ale przyjemność jaką daje jest wielka więc nie omieszkałam jej tu zamieścić. Jesteśmy w posiadaniu proszku fluorescencyjnego który daje wiele różnych ciekawych możliwości, bo dzieciaki uwielbiają atmosferę tajemniczości a świecące przedmioty to zawsze strzał w 10 ! Niewielka ilość takiego proszku dodana do wody sprawia, że po naświetleniu buteleczka przyjemnie rozświetla mrok, polecam jako tani sposób na nocne strachy :)
https://www.youtube.com/watch?v=qrwSu8lKCyo