ARTYKUŁY DLA RODZICÓW
CORAZ WCZEŚNIEJSZA INICJACJA CYFROWA
"Żyjemy w czasach, kiedy dzieci inicjują kontakt z Internetem już w wieku przedszkolnym. Najczęściej w telefonie rodziców wybierają gry, które dostarczają im wiele emocji. Według badania „Brzdąc w sieci 2.0”, przeprowadzonego w 2020 roku przez ekspertów z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, ponad połowa dzieci w wieku do 6 lat (54 proc.) korzysta ze smartfonów i tabletów, a średni wiek debiutu w zakresie używania tych urządzeń to 2 lata i 2 miesiące.
Jak podają eksperci z Akademii Pedagogiki Specjalnej, czas korzystania z urządzeń mobilnych wydłuża się z wiekiem. Im dziecko starsze, tym dłuższy czas użytkowania. Aż 47,7 proc. uczniów w wieku 9–10 lat posiada konto w portalu społecznościowym albo na stronie z grami internetowymi. Badania także wykazały, że nastolatek w dzień roboczy spędza w Internecie ponad godzinę. W sobotę i niedzielę czas ten wzrasta do 3–4 godzin.
Mimo licznych kampanii społecznych i zajęć profilaktycznych przeprowadzonych w szkołach dzieci i młodzież w dalszym ciągu nie wiedzą, jak bezpiecznie korzystać z zasobów Internetu. Panujące trendy w sieci powodują brak odporności emocjonalnej, a tym samym trudność w obiektywnej ocenie danej sytuacji. Presja rówieśnicza w tak młodym wieku pokazuje, jak młodzież ma jeszcze nierozwinięte w odpowiedni sposób kompetencje społeczno-emocjonalne. Konieczne jest zatem odpowiednie wprowadzenie dzieci i młodzieży w świat cyfrowy. W ten sposób możliwe jest wykształcenie prawidłowych postaw. Kluczowe jest także wsparcie ze strony rodziców.
Świadoma postawa rodziców pozwala wyznaczyć odpowiednie granice dziecku. Rodzice powinni przede wszystkim posiadać wiedzę, jak długo i na jakich stronach spędza czas ich dziecko w sieci. Dobrą alternatywą jest wspólne ustalenie zasad korzystania z Internetu, których będą przestrzegać wszyscy domownicy. Dziecko jest bacznym obserwatorem, dlatego istotne jest, aby zasady obowiązywały wszystkich.
Warto także zainstalować oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej, które pozwoli na stałe monitorowanie przeglądanych stron, a także pomoże filtrować wyświetlane treści, które docierają do dziecka. Oprogramowanie to pozwala także na ustawienie limitu czasu korzystania przez dziecko z Internetu.
Otwartość i systematyczne rozmowy z dzieckiem pozwalają na zbudowanie odpowiedniej relacji i kształtują postawę samodzielnego korzystania z zasobów Internetu w prawidłowy sposób. Korzystanie z Internetu w celach edukacyjnych pozwala także budować prawidłowe wzorce wśród dzieci.
Jak pisze Ewa Przybysz-Gardyza (zycieszkoly.com.pl), działania powyższe przywołują na myśl przygotowania do ważnych zmian w życiu dziecka, jak na przykład rozpoczęcie przedszkola czy nauki w szkole. Często poprzedzone jest to dużym zainteresowaniem ze strony rodziców dotyczącym wyboru placówki – rodzice zapoznają się z warunkami, jakie w niej panują, chcą porozmawiać z osobami, które tam pracują, chcą poznać nauczycieli, którzy będą codziennie spędzać wiele godzin z ich pociechami, a 1 września często towarzyszą dziecku osobiście. Dlaczego więc z wprowadzaniem dzieci w świat Internetu miałoby być inaczej i mielibyśmy im w tym nie towarzyszyć?
Istnieją organizacje, które pomagają rozwijać prawidłową postawę i wartości u dziecka. Publikują specjalne materiały edukacyjne, które są dostosowane do wieku uczniów, a przy tym atrakcyjne. Przykładem takiej organizacji jest Fundacja Szkoła z Klasą. Prowadzi ona bezpłatne programy, które pomagają nauczycielom w radzeniu sobie z wyzwaniami edukacyjnymi XXI wieku."
Autor: Katarzyna KULESZA
Zamieściła: Maria Majek
Źródło : www.kuriernauczycielski.pl/coraz-wczesniejsza-inicjacja-cyfrowa/
WPŁYW RUCHU NA PRAWIDŁOWY ROZWÓJ DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
Ruch jest bardzo istotny w prawidłowym rozwoju dzieci. Dzięki niemu kształtuje się odpowiednie napięcie i siła mięśniowa, potrzebna dziecku do kontroli własnego ciała. Rodzice już od pierwszych chwil życia swojego dziecka mogą wspierać je w prawidłowym rozwoju poprzez liczne zabawy ruchowe. Zdobyte tak umiejętności pozwalają dziecku na aktywne poznawanie świata.
Aby móc zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, warto organizować systematycznie zabawy ruchowe i ćwiczenia podstawowe tj.: chód, bieganie, wspinanie, rzucanie oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniające mięśnie grzbietu, brzucha, obręczy barkowej oraz nóg.
ZABAWY RUCHOWE Z RODZICAMI
Podczas zabaw ruchowych należy pozostawić dziecku wiele swobody, dzięki czemu dzieci mają okazję przejąć inicjatywę, pobudzić swoją wyobraźnię, pomysłowość i samodzielność. Dzięki tego typu zabawom dziecko doznaje uczucia zadowolenia z wykonania określonego zadania, odczuwa rosnącą potrzebę działania i przezwyciężania swoich obaw. Zabawa ruchowa powinna być łatwa i niezbyt męcząca, a co najważniejsze powinna dostarczać dziecku rozrywki. Obecnie dzieci coraz częściej spędzają swój wolny czas w zamkniętych pomieszczeniach, przed ekranami komputerów i telewizorów. Takie zachowania mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych
tj. otyłość, osłabienie mięśni oraz problemy z postawą ciała. Telewizja i internet dostarczają wielu wrażeń słuchowych i wzrokowych które mocno obciążają układ nerwowy, przez co dziecko jest słabo skoncentrowane, rozdrażnione, nadpobudliwe. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby rodzice kontrolowali czas spędzany przez ekranem
i zachęcali dzieci do aktywności fizycznej.Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów na spędzanie czasu wolne są zabawy na świeżym powietrzu, spacery. Zabawa z dzieckiem jest najlepszą formą treningu ruchowego oraz nauki, ponieważ:
-
buduje świadomość ciała,
-
doskonali ruch,
-
rozwija ciekawość świata oraz inteligencję,
-
sprawia, że na twarzy osoby dorosłej pojawia się uśmiech
PIRAMIDA AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ
Specjaliści opracowali piramidę aktywności ruchowej dla dzieci w wieku przedszkolnym
i wczesnoszkolnym. Analogicznie do piramidy zdrowego żywienia wskazano w niej rodzaje aktywności ruchowych. To cztery „piętra”-
najniższe z nich (podstawowe)- dotyczy najprostszych form ruchu, które związane są
z codziennymi czynnościami tj. wchodzenie po schodach, pokonywanie pieszo trasy do przedszkola, korzystanie z placu zabaw, spacery. -
drugie piętro- znajduje się tutaj min. jazda na rowerze, zabawy z piłką. Ten rodzaj aktywności powinien trwać jednorazowo minimum 20 minut.
-
trzecie piętro- tutaj znajdują się takie formy ruchu jak: pływanie, ćwiczenia o charakterze rytmiczno-tanecznym lub sporty walki. Zaleca się korzystanie z nich co najmniej dwa, trzy razy w tygodniu.
-
wierzchołek piramidy- bierne formy wypoczynku. Niektóre z nich są zalecane i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu np. nasz organizm potrzebuje stosownej ilości snu, a poćwiczeniach ruchowych odpowiedniej ilości wypoczynku.
WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW
-
bądź dla dziecka przykładem, sam/sama podejmuj aktywność ficzyczną,
-
rozmawiaj i dowiedz się, dlaczego twoje dziecko lubi bądź nie lubi uprawiać sportu,
-
planuj i organizuj aktywność ruchową wspólnie z dzieckiem,
-
chwal za podejmowanie aktywności ruchowej,
-
stwórz dziecku warunki do podejmowania aktywności fizycznej,
-
doceniaj wysiłek dziecka, motywuj je do podejmowania dalszych aktywności ruchowych,
-
pozwól dziecku na samodzielny wybór rodzaju aktywności.
PODSUMOWANIE: Do aktywności fizycznej najbardziej motywuje dziecko wspólne działanie z rodzicami, ponieważ dzieci na tym etapie są z rodzicami najbardziej związani. Zatem dawajmy przykład dbania o swoje ciało
i zdrowie oraz sprawność fizyczną. Uczmy prawidłowych nawyków oraz dawajmy wzorce ruchowe. Dzięki zabawom i zajęciom ruchowym przyczyniamy się do wszechstronnego rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym.
„Organizm dziecka potrzebuje ruchu,
gdyż to jest niezbędnym warunkiem
jego rozwijania się i samego wzrostu”
- Maria Weryho-RadziwiłłowiczZamieściła Magdalena Lech
Źródło: Kurier nauczycielski, nr 7/2024, s.7
-