• KÓŁKO BADAWCZE

• WITAM SERDECZNIE WSZYSTKICH NAUKOWCÓW
          NA KÓŁKU ODKRYWCZO-BADAWCZYM
          PT. „MALI ODKRYWCY”.

Cieszę się, że wraz ze mną wyruszycie w podróż przez świat nauki i eksperymentów.
          Zapewniam Was, że nie cofniemy się przed żadnym z doświadczeń by lepiej poznać otaczający nas świat.

Pani Agata

• Październik:

• Witam Was bardzo serdecznie na kolejnych zajęciach poświęconych eksperymentom, doświadczaniu i odkrywaniu😊
          Październik jest miesiącem pod hasłem ZABAWY Z PLASTIKOWĄ BUTELKĄ.
          Zapraszam do wspólnej zabawy!!!

1) Wodne tornado

Do tego eksperymentu potrzebujemy:
          - dwóch dużych butelek plastikowych najlepiej identycznych
          - solidnej taśmy klejącej
          - wody

Zadanie jest banalnie proste a efekt zaskakujący. Wystarczy wypełnić jedną z butelek w 1/2 wodą a następnie do jej wlotu dołożyć drugą butelką i mocno je ze sobą złączyć, tak aby woda nie przeciekała. Kiedy wszystko jest gotowe, musimy szybko odwrócić butelki tak aby teraz ta wypełniona wodą była na górze i wykonać nimi okrężny ruch tak by wprawić tornado w ruch wirowy.

2) Ocean w butelce

- dużej plastikowej butelki
          - niebieskiego barwnika
          - oleju

Zaczynamy od nalania do butelki wody z barwnikiem, ja zrobiłam to do mniej niż połowy. Resztę po same brzegi (to ważne) wypełniamy olejem. Mocno zakręcamy i gotowe. Olej spowalnia ruchy wody, przez co otrzymujemy bardzo ciekawy wizualnie efekt. Kolejnym eksperymentem może być umieszczenie zawartości butelki w przeźroczystym naczyniu np. wazonie i wrzucenie do wnętrza tabletki musującej, powstanie nam tzw. Lampa Lawa :)

3) Meduza w butelce

- plastikowej torebki jednorazowej
          - nożyczek
          - sznurka
          - niebieskiego barwnika

Zaczynamy od stworzenia meduzy. Bierzemy plastikową torebkę jednorazową i chwytamy ją tak aby powstała głowa meduzy, czyli taki bąbelek. Kolejnym krokiem jest delikatne obwiązanie bąbelka nitką, teraz odcinamy resztę reklamówki tak by od głowy w dół pozostało około 4-5 cm reklamówki. Nacinamy to co jest pod główką, w wąskie paski czyli meduzowe witki a kiedy wszystko jest nacięte przerzedzamy te witki bo nie mogą być zbyt gęste. Kiedy wszystko jest gotowe dmuchamy do wnętrza balonika powietrze i napełniajmy go odrobinkę wodą, tak powiedzmy do połowy. Kiedy to zrobimy zawiązujemy mocno nitkę. Teraz UWAGA główka musi być takiej wielkości abyśmy ją mogli włożyć do wnętrza butelki.

Kiedy meduzę wrzucimy do butelki napełniamy, butelkę wodą z barwnikiem. Zakręcamy i gotowe. Możemy teraz odwracać butelkę raz zakrętką a raz dnem do góry a meduza za każdym razem wypływa na powierzchnie.

4) Oddzielamy żółtko od białka

- jajka
          - małej plastikowej butelki
          - miseczki lub talerza

Bardzo przydatny na co dzień eksperyment. Jak oddzielić perfekcyjnie białko od żółtka. Nie trzeba już się męczyć, wystarczy delikatnie wylać cała zawartość jajka na talerzyk, nacisnąć butelkę plastikową tak aby wyszło z niej troszkę powietrza i przyłożyć do żółtka. Teraz tylko puszczamy naciśniętą butelkę a magia się dzieje samoistnie. Żółtko zostaje oddzielone :)

5) Dmuchamy balon

- balonu
          - sody oczyszczonej
          - łyżeczki
          - octu

Co zrobić aby balonik się nadmuchał bez użycia powietrza z naszych płuc. Wystarczy nasypać do niego kilka łyżeczek sody oczyszczonej a następnie nałożyć go na wlot od butelki w której znajduje się pół szklanki octu, szczelnie nałożony balonik podnosimy do góry tak aby jego zawartość znalazła się w occie. Teraz już tylko wystarczy podziwiać i robić wielkie oczy :)

6) Fontanna

- rurki do napojów
          - plasteliny
          - tacki lub kuwety
          - balonika

Co zrobić aby stworzyć fontannę w domowych warunkach ?

Wystarczy w plastikowej butelce, mniej więcej na połowie jej wysokości, zrobić małą dziurkę do której wsuniemy rurkę od napojów. Następnie musimy rurkę porządnie obkleić plastelina, tak aby nie wyciekała dookoła rurki woda z wnętrza butelki. Kiedy wszystko gotowe wypełniamy butelkę wodą ale nie wyżej niż do poziomu do którego sięga rurka. Na razie zero magii, ale aby zaczęła się dziać musimy jeszcze dodać jeden kluczowy element czyli - nadmuchany balonik, który nakładamy na wlot butelki. Gotowe a zabawa na 102 !!!

7) Świecąca buteleczka

Świecąca butelka nie jest eksperymentem jako takim ale przyjemność jaką daje jest wielka więc nie omieszkałam jej tu zamieścić. Jesteśmy w posiadaniu proszku fluorescencyjnego który daje wiele różnych ciekawych możliwości, bo dzieciaki uwielbiają atmosferę tajemniczości a świecące przedmioty to zawsze strzał w 10 ! Niewielka ilość takiego proszku dodana do wody sprawia, że po naświetleniu buteleczka przyjemnie rozświetla mrok, polecam jako tani sposób na nocne strachy :)

• Przedszkole nr 85 w Katowicach
      • ul. Kwiatkowskiego 20