• ARTYKUŁY DLA RODZICÓW

WPŁYW RUCHU NA PRAWIDŁOWY ROZWÓJ DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Ruch jest bardzo istotny w prawidłowym rozwoju dzieci. Dzięki niemu kształtuje się odpowiednie napięcie i siła mięśniowa, potrzebna dziecku do kontroli własnego ciała. Rodzice już od pierwszych chwil życia swojego dziecka mogą wspierać je w prawidłowym rozwoju poprzez liczne zabawy ruchowe. Zdobyte tak umiejętności pozwalają dziecku na aktywne poznawanie świata.

Aby móc zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, warto organizować systematycznie zabawy ruchowe i ćwiczenia podstawowe tj.: chód, bieganie, wspinanie, rzucanie oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniające mięśnie grzbietu, brzucha, obręczy barkowej oraz nóg.

ZABAWY RUCHOWE Z RODZICAMI

Podczas zabaw ruchowych należy pozostawić dziecku wiele swobody, dzięki czemu dzieci mają okazję przejąć inicjatywę, pobudzić swoją wyobraźnię, pomysłowość i samodzielność. Dzięki tego typu zabawom dziecko doznaje uczucia zadowolenia z wykonania określonego zadania, odczuwa rosnącą potrzebę działania i przezwyciężania swoich obaw. Zabawa ruchowa powinna być łatwa i niezbyt męcząca, a co najważniejsze powinna dostarczać dziecku rozrywki. Obecnie dzieci coraz częściej spędzają swój wolny czas w zamkniętych pomieszczeniach, przed ekranami komputerów i telewizorów. Takie zachowania mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych
          tj. otyłość, osłabienie mięśni oraz problemy z postawą ciała. Telewizja i internet dostarczają wielu wrażeń słuchowych i wzrokowych które mocno obciążają układ nerwowy, przez co dziecko jest słabo skoncentrowane, rozdrażnione, nadpobudliwe. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby rodzice kontrolowali czas spędzany przez ekranem
          i zachęcali dzieci do aktywności fizycznej.

Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów na spędzanie czasu wolne są zabawy na świeżym powietrzu, spacery. Zabawa z dzieckiem jest najlepszą formą treningu ruchowego oraz nauki, ponieważ:

• buduje świadomość ciała,

• doskonali ruch,

• rozwija ciekawość świata oraz inteligencję,

• sprawia, że na twarzy osoby dorosłej pojawia się uśmiech

PIRAMIDA AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ

Specjaliści opracowali piramidę aktywności ruchowej dla dzieci w wieku przedszkolnym
          i wczesnoszkolnym. Analogicznie do piramidy zdrowego żywienia wskazano w niej rodzaje aktywności ruchowych. To cztery „piętra”

• najniższe z nich (podstawowe)- dotyczy najprostszych form ruchu, które związane są
            z codziennymi czynnościami tj. wchodzenie po schodach, pokonywanie pieszo trasy do przedszkola, korzystanie z placu zabaw, spacery.

• drugie piętro- znajduje się tutaj min. jazda na rowerze, zabawy z piłką. Ten rodzaj aktywności powinien trwać jednorazowo minimum 20 minut.

• trzecie piętro- tutaj znajdują się takie formy ruchu jak: pływanie, ćwiczenia o charakterze rytmiczno-tanecznym lub sporty walki. Zaleca się korzystanie z nich co najmniej dwa, trzy razy w tygodniu.

• wierzchołek piramidy- bierne formy wypoczynku. Niektóre z nich są zalecane i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu np. nasz organizm potrzebuje stosownej ilości snu, a poćwiczeniach ruchowych odpowiedniej ilości wypoczynku.

WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW

• bądź dla dziecka przykładem, sam/sama podejmuj aktywność ficzyczną,

• rozmawiaj i dowiedz się, dlaczego twoje dziecko lubi bądź nie lubi uprawiać sportu,

• planuj i organizuj aktywność ruchową wspólnie z dzieckiem,

• chwal za podejmowanie aktywności ruchowej,

• stwórz dziecku warunki do podejmowania aktywności fizycznej,

• doceniaj wysiłek dziecka, motywuj je do podejmowania dalszych aktywności ruchowych,

• pozwól dziecku na samodzielny wybór rodzaju aktywności.

PODSUMOWANIE: Do aktywności fizycznej najbardziej motywuje dziecko wspólne działanie z rodzicami, ponieważ dzieci na tym etapie są z rodzicami najbardziej związani. Zatem dawajmy przykład dbania o swoje ciało
          i zdrowie oraz sprawność fizyczną. Uczmy prawidłowych nawyków oraz dawajmy wzorce ruchowe. Dzięki zabawom i zajęciom ruchowym przyczyniamy się do wszechstronnego rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym.

Organizm dziecka potrzebuje ruchu,
          gdyż to jest niezbędnym warunkiem
          jego rozwijania się i samego wzrostu”
          Maria Weryho-Radziwiłłowicz