Start

Przepisy kulinarne

Przepisy kulinarne

Z PAMIĘTNIKA ŚLĄSKIEJ KUCHARKI

Każdemu, kto urodził się i wychował na Śląsku dom rodzinny kojarzy się z kuchnią. Stanowiła ona i stanowi po dziś dzień centrum życia rodzinnego.

 

Śląsk od zawsze był obszarem silnie uprzemysłowionym o dużym napływie ludzi z różnych regionów Polski i państw ościennych. Mieszanie się różnych kultur i czerpanie z wpływów Polski, Czech, Austrii i Niemiec spowodowało, powstanie na Śląsku oryginalnej kultury z własną gwarą, strojami, tańcami oraz kuchnią. Obecnie w niejednym domu, wśród rodzinnych pamiątek, spotkać można grube bruliony zapełnione przepisami, poszyty wycinków z gazet lub też stare książki kucharskie. Sięgając do różnych opracowań kulinarnych natrafiamy na stwierdzenie, że to „kuchnia śląska miała największy wpływ na kształt obecnej kuchni polskiej”. Kuchnia śląska spotykana jest coraz częściej na weselach i innych dużych przyjęciach w całej Polsce. Cieszy się ogromną popularnością, gdyż jest bardzo smaczna i zaspokoi nawet najbardziej wybrednego smakosza.

Początek kuchni śląskiej wywodzi się z samowystarczalności wiejskich społeczności lub wewnętrznej lokalnej wymiany. Wytwarzane pożywienie było przede wszystkim uzależnione od warunków geograficznych i środowiskowych. Z czasem rozwijający się przemysł i związane z tym rozdrabnianie gospodarstw rolnych doprowadziło do przekształcania się wsi w osady rolno-przemysłowe. W związku ze zmianą samowystarczalności zmieniło się też pożywienie, upodobania i nawyki kulinarne, jednak w dalszym ciągu oparte one były na potrawach roślinnych. W tym miejscu należy zaznaczyć, że „dawna kuchnia” podporządkowana była pewnym regułom uzależnionym od tradycyjnych struktur kulturowych na które wpływ miał czas, okoliczności, sytuacje, wydarzenia.

Na beztydzień ludzie zawsze jedzom co inszego

niż na niedziela albo we święta” – cytat „starki” z Giszowca.

Podstawą pożywienia ludności Śląskiej był nabiał i produkty pochodzenia roślinnego, a dania przygotowano z niedrogich produktów np. kasz. Jednak najważniejsze miejsce zajmowały ziemniaki pod różną postacią. Natomiast tradycyjnym warzywem była kapusta kiszona. mięso jedzono bardzo rzadko. Jedni twierdzą, że kuchnia śląska jest tłusta, kaloryczna i niezdrowa, jednak prawdziwi Ślązacy wiedzą, że po dobrym obiedzie człowiek jest syty i zadowolony, a ziemniaki i kapusta po dzień dzisiejszy gości na naszych stołach.

...................................................................................................................................

 

Aktualności

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole nr 85 w Katowicach
    40-824 Katowice, ul. Kwiatkowskiego 20
  • 32 254 68 20 502171850

Galeria zdjęć