• AKCJA #CzytanieRządzi

     •  Akcja #CzytanieRządzi

      Szanowni Państwo
      Katowice od wielu lat wspierają i propagują ideę czytelnictwa wśród mieszkańców, organizując liczne eventy, konkursy wydarzenia za pośrednictwem takich miejskich projektów jak min.: Czytaj dla odmiany, Narodowe Czytanie, Głośno o książkach!, Katowicka Srebrna Książka dla Seniora, Ferie z Książką, Lato z Książką, Czytanie na dywanie,3B. Bajtel – Bajka – Biblioteka, Katowicka Wielka Liga Czytelnicza.
       

      Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast i Fundacja Powszechnego Czytania rozpoczynają właśnie pierwszą w Polsce kampanię samorządowców na rzecz czytelnictwa. Kampania #CzytanieRządzi to pierwsze tak mocne i szerokie zaangażowanie najwyższych władz samorządowych na rzecz upowszechniania czytania. 
      W miastach dzieje się już wiele, ale działania pro-czytelnicze zostaną wzmocnione i uruchomione zostaną kolejne pomysły. W zamyśle organizatorów kampania ma być zaczynem do gigantycznego, wspólnego długofalowego wysiłku, rozmów, debat i pracy na rzecz poszerzenia grona czytających w Polsce.
       

      Zaproszeni są wszyscy: rodzice, dzieci, nauczyciele, bibliotekarze, samorządowcy, instytucje, firmy i organizacje pozarządowe. Wspólne, osobiste zaangażowanie Prezydentów największych polskich miast na rzecz upowszechnienia czytania, to wyraz troski o rozwój mieszkańców.
       

      Czytanie to spojrzenie na świat z perspektywy innego człowieka – jego emocji i wartości. ,,Jest to ważne dla mnie, jako prezydenta miasta, ale także dla każdego z nas – rodzica, brata, siostry, kolegi czy sąsiada. Dzięki czytaniu budujemy umiejętność pracy w grupie, bo lepiej rozumiemy innych ludzi. W Katowicach promujemy się hasłem „dla odmiany". Odmieniajmy swoje życie przez czytanie, bo #CzytanieRządzi!" – zaznacza Marcin Krupa, prezydent Katowic.

      Proszę o rozpropagowanie w Państwa placówkach idei kampanii, filmu promującego akcję: https://metropolie.pl/artykul/czytanierzadzi-kampania-samorzadowcow-na-rzecz-czytelnictwa
      filmu promującego Katowice w ramach akcji z udziałem prezydenta dr Marcina Krupy, a także gościa specjalnego: Jarosława Juszkiewicza, polskiego głosu Google: https://www.youtube.com/watch?v=gm-1dgU6OCI 

      Zachęcam także do korzystania i udostępniania z materiałów kampanii stworzonych w partnerstwie z Fundacją Powszechnego Czytania: https://fpc.org.pl/czytanie-rzadzi/materialy-do-pobrania/